Fakty i mity na temat plastiku
W ostatnich lataniach wiele można było usłyszeć na temat konieczności ograniczenia użycia plastiku. Plastik przez część mediów przedstawiany jest tylko w negatywnym świetle – mówi się o odpadach zalegających na wysypiskach przez setki lat oraz o jego rzekomym negatywnym wpływie na ludzkie zdrowie, gdy używany jest jako opakowanie do żywności. Czy to wszystko jest prawdą? Sprawdźmy!
Czy plastik jest zły?
Zdecydowanie nie. To materiał lekki, bardzo wytrzymały, a jego produkcja jest stosunkowo prosta. Niewiele osób wie, że wyprodukowanie jednej bawełnianej torby jest o wiele bardziej obciążające dla środowiska niż torby plastikowej. Plastikowe opakowania pozwalają zachować świeżość produktów na dłuższy czas i utrzymać ich higienę. Większości plastikowych rzeczy można używać wielokrotnie. Wiele gatunków plastiku można poddawać recyklingowi, by otrzymał drugie życie. Nie każdy typ tego surowca jest też szkodliwy dla zdrowia. Gdzie więc leży problem?
Wygoda ważniejsza niż środowisko?
Wadą plastiku rzeczywiście jest to, że nie jest on materiałem biodegradowalnym i rozkłada się setki lat. To jednak nie oznacza, że powinniśmy całkowicie wykluczyć go ze swojego życia. Największym problemem ekologów nie jest sam plastik, lecz to, jak ludzie go używają.
Plastikową torebkę można zabrać ze sobą na zakupy kilka razy, jednorazową słomkę da się wyprodukować z papieru, a zamiast kupować wodę do picia, lepiej korzystać z filtra do kranówki. Jak widać, plastiku używamy i produkujemy za dużo – tu tkwi sedno problemu. Jeśli więc ochrona środowiska jest Ci bliska, plastikowe odpady przekazuj do zagospodarowania tworzyw sztucznych i nie zapominaj o sortowaniu śmieci. Pamiętaj, by zamiast napędzać produkcje plastiku, maksymalnie wykorzystywać ten, który już jest z nami.